FH – horizontalaus deginimo bandymas
FH bandymo procedūra yra identiška HB bandymui, o klasifikacijoje išskiriamos FH1, FH2 ir FH3 kategorijos.
Į vertinimo kriterijus įeina:
- Sudegusios mėginio dalies ilgis;
- Degimo greitis.
Apibendrinimas
Apžvelgiant plastmasinių medžiagų degumo problemą, verta pažymėti, kad skirstomųjų įrenginių spintoms naudojamos sunkiai degančios ir liepsnos nepalaikančios medžiagos. Sąmoningai nevartojame žodžių „nedegi medžiaga“, nes kiekviena substancija yra deganti, o jos užsidegimo greitis ir būdas priklauso tik nuo vyraujančios aplinkos veiksnių (deginimo laiko, temperatūros, deguonies kiekio ir t.t.).
Mažiausiai griežtas testavimo būdas – tai horizontalusis HB, kuris yra rekomenduojamas pagal PN-EN 60439-5 normą (iki 2007 metų ankstesni šios normos leidiniai reikalavo FB bandymo). HB norma turi santykinai mažai reikalavimų bandomiems mėginiams, todėl šiuo atveju keblu kalbėti apie sunkiai degančias medžiagas.
Tinkamas kriterijus medžiagų degumo įvertinimui yra kriterijus V – vertikalaus deginimo bandymas. Mėginio apačioje susidaranti liepsna įkaitina visą jo paviršių, o tai žymiai realistiškiau atspindi skirstomosios dėžės darbą avarijos atveju (kai atsiranda aukštos temperatūros šaltinis, o paskui ugnis). Tokia situacija gali susidaryti atsilaisvinus sraigtams, kurie jungia laidžius elementus arba, pvz. vidinio lankinio išsikrovimo, kuris generuoja ženklų šilumos kiekį, sąlygomis.
Kaip buvo minėta anksčiau, viena iš termosustandintos medžiagos sudedamųjų dalių yra „nugesintojas“, kuris lemia ne tik medžiagos degumo laipsnį, bet ir kainą. Taip pat žinoma, kad dauguma verslo partnerių viešųjų pirkimų metu vadovaujasi ja, kaip pagrindiniu kriterijumi, tuo tarpu techninė produkto vertė atsiduria antrame plane. Galiausiai apsiribojama atitikimu tik minimaliems standartams, nors prieš patekdami į rinką, visi energetikos srities produktai turi praeiti degumo bandymą V0 su teigiamais rezultatais (ypač vokiečių, prancūzų ir čekų energetikose).
2009-aisiais EMITER įvykdė palyginamuosius trijų konkurencingų produktų, kurie yra prieinami Lenkijos rinkoje, bandymus. Kadangi šios įmonės laboratorija neturi akreditacijos, degumo kriterijaus nustatymas buvo patikėtas nepriklausomai vokiečių tyrėjų komandai. Apibendrinančioje ataskaitoje teigiama, jog nė vienas iš mėginių neatitiko V0 būtinų sąlygų. Išpildyti buvo tik FH2 reikalavimai: mėginys nr 1 – FH2/20 mm, mėginys nr 2 – FH2/10 mm ir mėginys nr 3 – FH2/11 mm. Tuo tarpu EMITER produktai gaminami iš medžiagos atitinkančios standartą V0 – griežčiausią pagal PN-EN 60695-11-10 normą Lenkijoje. Kad tai būtų išlaikyta, įmonės laboratorijoje yra nuolatos kontroliuojamos medžiagos degumo savybės. Žemiau pateikiame vaizdo įrašus, kurie neabejotinai puikiai įrodo EMITER gaminių kokybę ir inovatyvaus SMC medžiagos panaudojimo efektyvumą.